جستجوی در سایت

  • آدرس : اصفهان - بلوار ارغوانیه - خیابان سروستان پلاک 39

  • پشتیبانی و مشاوره : 35131-031

دستگاه برش لیزر  | دستگاه سی ان سی  | دستگاه چاپ بنر | دستگاه چلنیوم

خانه

مهمترین مشکلات دستگاه چاپ بنر یعنی هد گرفتگی

مهمترین مشکلات دستگاه چاپ بنر یعنی هد گرفتگی

مهمترین مشکلات دستگاه چاپ بنر یعنی هد گرفتگی

5 (100%) 2 votes

مشکلات دستگاه چاپ بنر

اگر از دارندگان دستگاه چاپ بنر هستید حتما با مشکلات دستگاه چاپ بنر و موارد متعددی برخورد داشته اید.شاید تعدادی از این مشکلات شما را کلافه کرده باشند.در این مقاله قصد داریم به مهمترین مشکل در دستگاه چاپ بنر یعنی هد گرفتگی اشاره کنیم.

هدگرفتگی یکی از مهمترین مشکلات دستگاه چاپ بنر است. عوامل مختلفی در بروز هد گرفتگی نقش دارند که با تنظیم و آنها یا رعایت برخی پارارمترها می توان از میزان هد گرفتگی کم کرد.

موارد موثر در هد گرفتگی

میزان دمای هد و رطوبت محیط ، میزان ولتاژ و ارتفاع ساب تانک ، نوع جوهر، کانکشن هد ، شیر برقی و حتی نوع متریالی که بر روی آن چاپ زده می شود بر هد گرفتگی موثر هستند. در واقع ما درگیر یک معادله سه مجهولی بین ” دما و رطوبت ” ، “ولتاژ” و “ارتفاع ساب تانک” هستیم و مابقی موارد در حواشی این ۳ هستند.

دمای چاپخانه

یکی از مهمترین عوامل در ایجاد نازل گرفتگی یا همان هد گرفتگی، میزان دمای هد است. دمای هد رابطه مستقیمی با دمای محیط چاپخانه و نوع تهویه آن دارد.

اگر دما پایین باشد ، غلظت جوهر زیاد می شود و در نتیجه شاهد هد گرفتگی هستیم. همچنین در دمای بالاتر از حد مطلوب یک هد، هد گرفتگی به شدت افزایش پیدا می کند. هر هد دمای مخصوص خود را دارد که باید بر روی آن بازه دمایی کار کند.

با تنظیم دما نه تنها هد گرفتگی کاهش می یابد بلکه راندمان کار چاپ به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

 

تنظیم دما چه تاثیری در هد گرفتگی دارد

همانطور که در قبل نیز اشاره شد، دمای مناسب، نقش بسزایی در عملکرد هد و جلوگیری از هد گرفتگی دارد. یکی از مهمترین مواردی که بر روی دمای هد تاثیر گذار است، دما محیط چاپخانه است.

در گرما زیاد تابستان و برای کاهش دمای هد، استفاده از کولر آبی آنقدرها پاسخگو نیست و بهتر است از کولر گازی استفاده شود. در هوای سرد هم بهتر است قبل از شروع به کار، هوای محیط گرم شود و یا در برخی دستگاه های مجهز به هیتر سر هد، هیتر روشن شود.

 

 رطوبت در چاپخانه به چه میزان باید باشد

رطوبت محیط چاپخانه چاپ بنر  هم در هد گرفتگی و هم در کیفیت چاپ تاثیرگذار است. حتما در محیط چاپخانه از رطوبت سنج استفاده کنید و میزان رطوبت را بین ۳۰ تا ۷۰ درصد نگه دارید. توجه داشته باشید که رطوبت بالا در کنار دمای استاندارد می تواند جوابگو باشد.

 

ولتاژ هد و تاثیر آن در مشکلات دستگاه چاپ بنر

ولتاژ یکی از مهترین عوامل در بروز هد گرفتگی یا پیشگیری از آن است. ولتاژ با دما رابطه غیرمستقیم دارد. هرچه دما بالاتر رود ولتاژ پایین می آید. برای کاهش هد گرفتگی یا رفع آن کافی است ولتاژ را افزایش دهیم. ناگفته نماند که تغییر در ولتاژ بسیار در بازه بسیار کمی اتفاق می افتد اما تاثر خوبی دارد.

امروزه با پیشرفت نرم افزار از ولتاژ بیشتر از ارتفاع ساب تانک برای تنظیم دما استفاده می شود.

 

ارتفاع ساب تانک و گرفتگی

ارتفاع ساب تانک همانند تغییر در ولتاژ است و در گذشته بیشتر از این عامل برای تنظیم دما استفاده می شد. بالا و پایین کردن ارتفاع ساب تانک ، فشار پشت هد را تنظیم می کند و از این طریق بر رفع هد گرفتگی تاثیر می گذارد.

هرچه که ساب تانک بالاتر برده شود ، فشار پشت هد نیز افزایش می یابد و در رفع هد گرفتگی موثر است.

 

کیفیت جوهر و تاثیر آن در مشکلات دستگاه چاپ بنر

یکی از مهمترین مواردی که در هد گرفتگی نقش مستقیم ایفا می کند، جوهر است. جوهری که درون آن از رزین مناسب و پیگمنت با کیفیت استفاده نشده باشد، هد گرفتگی را افزایش می دهد. به همین علت است که جوهر مصرفی باید از برندهای معتبر عرضه کننده جوهر خریداری شود.

نکته قابل توجه اینکه درست است که شاید کیفیت اکثر جوهرهای معروف موجود در بازار در یک سطح باشند، اما میزان غلظت سطح مرکب، غلظت پیگمنت و نوع رزین به کار رفته در تولید جوهر ، تاثیرات مهمی در هدگرفتگی خواهد داشت. به همین علت باید دقت ویژه ای در انتخاب نوع جوهر شود

 

جهت دریافت اطلاعات و لیست قیمت محصولات ایمیل خود را وارد کنید

 

چسبندگی جوهر

چسبندگی پایین جوهر و یا چسبندگی بالای جوهر ، هر دو بد هستند. چسبندگی پایین اگرچه هدگرفتگی را کاهش می دهد، اما دوام چاپ روی متریال را به شدت کاهش داده و به اصطلاح خیلی زود چاپ می پرد. همچنین چسبندگی زیاد زیاد جوهر هد گرفتگی را افزایش می دهد. جوهر خوب، یک جوهر متعادل با رزین مناسب و پیگمنت با کیفیت است.

 

 تغییر جوهر

یکی از راهکارهایی که برخی صاحبان دستگاه چاپ بنر با استفاده از آن هد گرفتگی را رفع می کنند، تغییر در جوهر است. تغییر در جوهر باعث ایجاد شوک در دستگاه شده و به همین علت هد گرفتگی برطرف می شود؛ اما این انتهای داستان نیست. هد گرفتگی چند ماه دیگر با همین جوهر جدید نیز اتفاق خواهد افتاد و کافی است دوباره جوهر قدیمی استفاده شود تا هدگرفتگی برطرف گردد.

نتیجه اینکه این تغییر جوهر دلیلی بر کیفیت بالای جوهر جدید و یا بد بودن جوهر قدیمی نیست؛ این اتفاق تنها به خاطر شوک به وجود آمده به هد برای تغییر در مایع درونی آن اتفاق می افتد.

 

بیشتر بخوانید : درآمد دستگاه چاپ بنر چگونه است 

 

 موارد حاشیه ای و مشکلات دستگاه چاپ بنر

جدای از عواملی که در پست های قبل در مورد هد گرفتگی مورد بررسی قرار گرفت، برخی موارد جزئی نیز می توانند باعث ایجاد هد گرفتگی شوند.

عدم هواگیری صحیح هد یکی از این عوامل است. برخی هد ها نیاز به هواگیری دارند و باید به صورت دقیق هواگیری شوند.

اتصالات بین هد تا ساب تانک که با کانکشن های هد معروف هستند نیز ممکن است هوا بدهند و این خود عاملی برای ایجاد هد گرفتگی است.

باز بودن درب ساب تانک، کپ نکردن صحیح دستگاه و … نیز می تواند باعث هد گرفتگی شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *